Żywienie w sporcie jest bardzo istotną kwestią, której warto się bliżej przyjrzeć. Najlepszą opcją jest zwrócenie się do specjalisty w celu ułożenia odpowiedniej diety. Na co powinny zwracać uwagę osoby aktywnie fizycznie? Dlaczego nie należy zaniedbywać obszaru żywienia? Kiedy trzeba wdrożyć suplementację? Z czym związane jest uprawianie sportów?
Prowadzisz aktywny tryb życia? W takim przypadku trzeba szczególnie zadbać o ciało i ducha
Uprawianie sportu, dbanie o codzienną aktywność lub przygotowywanie się do zawodów zwykle kojarzy się z prowadzeniem zdrowego trybu życia. Nie można zaprzeczyć takiemu stwierdzeniu, jednak należy pamiętać, że spora ilość aktywności fizycznej w codziennym życiu – zwłaszcza w formie zawodowej – wiąże się także z pewnymi niebezpieczeństwami. Ciało narażone jest na kontuzje, różnego rodzaju przeciążenia narządu ruchu, a także niedobory składników odżywczych. Należy pamiętać o tym, że sportowcy mają większe zapotrzebowanie na niektóre mikro- i makroelementy, więc ich dieta powinna dostarczać wszystkich tych substancji. Żywienie w sporcie jest bardzo istotną kwestią, która – gdy nie podchodzi się do niej uważnie – może wpłynąć na brak efektów treningowych i znaczne pogorszenie kondycji zdrowotnej.
Po pierwsze – zbilansowane posiłki
Większość witamin i minerałów powinna pochodzić z posiłków. Szczególnie sportowcy są niejako zmuszeni planować swój jadłospis w ten sposób, by dostarczać organizmowi niezbędnych do funkcjonowania substancji odżywczych oraz odpowiedniej liczby kalorii. Ćwicząc w danej dyscyplinie sportowej zawodowo warto zwrócić się do dietetyka, który pomoże dobrać najlepszą dietę. Działanie według wytycznych specjalisty znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie i ogranicza ryzyko popełnienia błędów w zakresie odżywiania.
Po drugie – odpowiednio dobrana suplementacja
Oprócz dbania o spożywanie dobrze dobranych posiłków warto włączyć dodatkową suplementację. Nie zawsze da się dostarczyć wszystkie mikro- i makroelementy wraz z dietą – wtedy nieocenione okazują się różnego rodzaju suplementy. Zanim jednak wprowadzi się je do codziennej rutyny, warto wykonać badania diagnostyczne, które wskażą, jakie niedobory występują w organizmie. Dzięki temu unika się działania „na oślep” i dobiera się dokładnie te tabletki, które są potrzebne danej osobie. Spora grupa sportowców – oprócz zażywania witamin i minerałów w wybranej formie – stosuje też białko, l-glutaminę i wiele innych produktów, które są szczególnie polecane osobom aktywnym fizycznie.