Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Jakie ćwiczenia wzmacniające warto wykonywać?

24 stycznia 2022 ćwiczenia wzmacniające


Sport jest ważny dla zachowania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego też wielu z nas regularnie ćwiczy na siłowni, bądź w domowym zaciszu. Niezależnie od tego, jaki rodzaj treningu wykonujemy, powinniśmy wprowadzić ćwiczenia wzmacniające.

Czym są ćwiczenia wzmacniające?

Ćwiczenia wzmacniające to takie, które angażują do pracy mięśnie używane w codziennych sytuacjach. Trening wzmacniający ułatwi nam wykonywanie codziennych czynności, takich jak np. wchodzenia po schodach czy noszenie zakupów. Z ćwiczeń wzmacniających korzystają także biegacze i osoby ćwiczące na siłowni. Ćwiczenia te powinniśmy wykonywać regularnie, najlepiej 3-4 razy w tygodniu. Tylko wtedy uzyskamy oczekiwany efekt. Trening wzmacniający możemy także traktować jako dodatek do naszego planu treningowego. Żeby ćwiczenia wzmacniające działały, musimy zadbać o odpowiednią regenerację, między innymi poprzez ośmiogodzinny sen.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Mamy do wyboru wiele ćwiczeń wzmacniających. Powinniśmy dopasować je do naszych potrzeb. Przede wszystkim skupiamy się na słabszych partiach mięśniowych. Częstym problemem zwłaszcza wśród osób rozpoczynających przygodę z treningiem jest ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jest to spowodowane tym, że mięśnie pośladków są zbyt słabo rozwinięte, przez to w czasie ćwiczeń kręgosłup jest nadmiernie obciążony. Pomoc w tym mogą ćwiczenia takie jak wykroki w przód i przysiady. W przypadku przysiadów w końcowej fazie powinniśmy stanąć na palcach i spiąć pośladki. Ćwiczeniem aktywujących mięśnie grzbietu jest także plank. Możemy wykonywać jego klasyczną bądź boczną wersję. Ćwiczenie to wzmacnia także mięśnie głębokie brzucha. Silne ramiona przydadzą się zarówno w czasie treningu, jak i w trakcie zakupów. Żeby je wzmocnić warto wykonywać pompki bądź podciąganie na drążku.

Trening wzmacniający a dieta

Wykonywanie ćwiczeń wzmacniających nie przyniesie żadnego efektu bez odpowiedniej diety. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ilość białka. Dziennie powinniśmy spożywać około 2 g białka na każdy kilogram masy ciała. Białko to składnik budulcowy wchodzący w skład wielu tkanek w naszym ciele, w tym również mięśni. Źródła białka w diecie to mięso, orzechy, mleko, przetwory mleczne, ryby, owoce morza, a także rośliny strączkowe. Musimy też pamiętać o tym, żeby dieta była urozmaicona. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy węglowodany, tłuszcze, białko, a także witaminy i minerały. Urozmaicona dieta dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dzięki odpowiedniej diecie i treningach wzmocnimy nasze ciało.

Redakcja ambasadatrendow.pl

Tworzymy zgrany zespół ekspertów z różnorodnymi pasjami i doświadczeniem, który stale monitoruje najnowsze trendy w dziedzinie mody, sportu, urody, zdrowia i stylu życia. Nasze artykuły są pełne inspiracji, porad dotyczących pielęgnacji, aktywności fizycznej oraz harmonijnego życia, adresowane zarówno do entuzjastów świata mody, jak i tych dbających o zdrowy tryb życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dlaczego warto uprawiać sport
żywienie w sporcie
ile kroków dziennie dla zdrowia

Jesteś zainteresowany reklamą?

ile kroków dziennie dla zdrowia