Zachowanie dobrego zdrowia, sprawności intelektualnej i kondycji fizycznej stanie się z pewnością łatwiejsze, jeśli będzie się przestrzegać podstawowych zasad zdrowego żywienia. Te nie są wcale skomplikowane, a poznanie i przyswojenie ich stanie się z pewnością łatwiejsze, jeśli zapoznamy się z piramidą żywieniową nazywaną też piramidą zdrowia.
Co to jest piramida zdrowia?
Piramida zdrowia jest najczęściej definiowana jako graficzna forma, w jakiej przedstawia się zasady zdrowego żywienia. Na jej podstawie można też określić, jak powinna być komponowana całodzienna dieta. Co przy tym ważne, twórcy i interpretatorzy tego rozwiązania często podkreślają, że korzystanie z możliwości piramidy przyniesie spodziewane rezultaty przede wszystkim wtedy, gdy będzie uzupełnione o aktywność fizyczną.
Pierwszy kontakt z piramidą zdrowia może być dość trudny, bo nie każdy wie, jak ją czytać. Warto zatem zwrócić uwagę na to, że wszystko to, co jest podstawą codziennego funkcjonowania, możemy znaleźć na dole piramidy. Wynika z niej, że o prawidłowym żywieniu można mówić przede wszystkim wtedy, gdy uwzględni się trzy składniki. Tu na pierwszy plan wysuwają się tak zwane elementy budujące, w tym przede wszystkim białka oraz sole mineralne. Okazuje się jednak, że nie mniej istotne są elementy regulujące na czele z błonnikiem i witaminami oraz elementy energetyczne – węglowodany i tłuszcze. W praktyce oznacza to, że za podstawę codziennego żywienia należy uznać warzywa i owoce. Im więcej przyjmuje się ich w postaci surowej, tym lepiej, bo właśnie taka ich forma jest najbardziej wartościowa. Nie można jednak zapominać o tym, że piramida zdrowia może być modyfikowana, jeśli organizm pacjenta ma szczególne potrzeby.
Piramida, czy piramidy zdrowia?
Piramida zdrowia w jej nowoczesnym wydaniu jest skierowana przede wszystkim do osób zdrowych, a więc takich, które nie cierpią na przewlekłe choroby. Jest to odejście do wcześniej stosowanego podejścia, zgodnie z którym każdy człowiek może jeść to samo i czuć się jednakowo dobrze. Coraz częściej mówi się więc nie o jednej, ale o kilku wersjach piramidy zdrowia. Kolejne z nich uwzględniają także mniej standardowe potrzeby żywieniowe. O zróżnicowaniu piramid zdrowia można też mówić mając na uwadze kontekst geograficzny. Piramidy zdrowia są tworzone w różnych regionach, uwzględniają więc nie tylko ogólną wiedzę o zdrowych nawykach żywieniowych, ale również możliwości danej gospodarki i dostępność określonych produktów spożywczych. Często wspomina się też o zmodyfikowanych piramidach zdrowia dla seniorów posiadających dodatkowe zalecenia takie, jak choćby zwiększoną suplementację witaminą D.