Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czy zdrowie psychiczne i fizyczne mają ze sobą związek?

25 stycznia 2022 zdrowie fizyczne


Od jakiegoś czasu nasza rozwinięta zachodnia medycyna otwiera się na znany od wieków w tradycyjnych systemach medycznych (takich jak ajurweda i medycyna chińska) fakt – człowiek jest całością psychofizyczną i tak też powinien być traktowany. W jaki sposób zdrowie fizyczne ma wpływ na zdrowie psychiczne? Czy stres i problemy psychiczne mogą powodować zupełnie namacalne schorzenia?

Wpływ kondycji organizmu na samopoczucie

Raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć prostej kwestii – kiedy jesteśmy chorzy, źle się czujemy. Obejmuje to również zdolność skupienia uwagi, odporność na stresujące sytuacje i inne funkcje psychiczne. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że mniej odczuwalne na co dzień schorzenia i zaburzenia równowagi organizmu również mają wpływ na psychiczne samopoczucie. Chodzi tutaj przede wszystkim o chroniczne schorzenia wynikające z niewłaściwego trybu życia, na które często uczymy się nie zwracać uwagi. Nieprawidłowa postawa ciała powoduje ból kręgosłupa i głowy, siedzący tryb życia i niewłaściwa dieta wywołują nadwagę, nadciśnienie i cukrzycę… A zła kondycja organizmu wywołuje dyskomfort psychiczny, pogłębia depresje i stany lękowe. Na całe szczęście, w drugą stronę ta zależność również działa. Kiedy prowadzimy zdrowy tryb życia, a nasze ciało jest wypoczęte i wzmocnione, lepiej radzimy sobie ze stresem i problemami psychicznymi (choć oczywiście nie zastąpi to terapii, kiedy jest konieczna).

Choroby i objawy psychosomatyczne

Co ciekawe, również problemy mające swoje źródło w psychice mogą zamanifestować się w zupełnie materialnej formie. Medycyna rozpoznaje objawy i całe jednostki chorobowe, w których stan naszej psychiki wywołuje reakcję organizmu, tak zwane psychosomatyczne. Najczęściej objawy psychosomatyczne dotyczą skóry, układu pokarmowego i układu hormonalnego.

Jak zadbać o równowagę?

Zanim nasza codzienna dawka stresu, siedzącej pracy przed monitorem komputera i nieprawidłowych nawyków żywieniowych spowoduje schorzenia wymagające specjalistycznej interwencji lekarza i psychologa, warto popracować nad prostymi nawykami, które poprawią zarówno naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Zalecenia są banalne – ograniczmy spożycie fast foodów, słodzonych napojów, produktów wysokoprzetworzonych i mięsa, a w zamian wprowadźmy do naszej diety więcej warzyw, owoców i orzechów. Spacerujmy regularnie, najlepiej w otoczeniu przyrody, albo zapiszmy się na ogólnorozwojowe, nieprzeciążające zajęcia sportowe, takie jak joga.

Redakcja ambasadatrendow.pl

Tworzymy zgrany zespół ekspertów z różnorodnymi pasjami i doświadczeniem, który stale monitoruje najnowsze trendy w dziedzinie mody, sportu, urody, zdrowia i stylu życia. Nasze artykuły są pełne inspiracji, porad dotyczących pielęgnacji, aktywności fizycznej oraz harmonijnego życia, adresowane zarówno do entuzjastów świata mody, jak i tych dbających o zdrowy tryb życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak zaplanować wyjazd za granicę
stylizacje na co dzień
zdrowie fizyczne

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowie fizyczne